fbpx
MENU
Blog
Jak sprawdzić pozycję strony w wyszukiwarce Google?
5 of 5 (12 Votes)

Posiadanie strony internetowej w obecnych czasach to zdecydowanie za mało. By czerpać z niej odpowiednie zyski musi się znajdować na jak najwyższej pozycji w wynikach wyszukiwania wyszukiwarki Google. Dlaczego? Po pierwsze to zdecydowanie najbardziej popularna wyszukiwarka w Polsce. Po drugie potencjalny klient poszukując konkretnego przedmiotu lub usługi nie wchodzi w każdą pozycję bardzo długiej listy wyników. Najczęściej bowiem klika w te znajdujące się na pierwszej stronie. Dlatego to takie ważne, by Twoja oferta właśnie tam się pokazywała, a nie na stronie 10, 15 czy 20. Jeśli jest tak daleko to masz marne szanse, by ktoś ją w ogóle znalazł. No dobrze, a czy wiesz jak sprawdzić pozycję strony w wyszukiwarce Google? Jeśli nie to ten materiał jest właśnie dla Ciebie.

Indeksacja strony w Google

Przede wszystkim strona musi być zaindeksowana w Google. Co to oznacza? Musi być dodana do wyszukiwarki, by pojawiała się w ogóle w wynikach. Test jest bardzo prosty. Wystarczy, że w pasku adresu przed nazwą swojej strony wpiszesz „site:”. Jeśli wyniki, które się pokażą będą zawierały Twoją domenę jest wszystko w porządku. W przeciwnym razie skontaktuj się z nami niezwłocznie. Zaradzimy temu.

Operator „site:” ma ograniczyć wyniki wyszukiwania jedynie do tej domeny którą za nim podamy. Przykład użycia: site:mojastrona.pl

Do adresu nie dodajemy protokołów http oraz https – dzięki temu, strona zwraca wszystkie możliwe wyniki.

Znajomość słów kluczowych

Druga kwestia to znajomość słów kluczowych, na które chciałbyś by Twoja strona wyświetlała się wysoko. Jeśli prowadzisz przykładowo sklep internetowy z kawą będą do nich należeć m.in.

  • kawa mielona,
  • kawa ziarnista,
  • kawa rozpuszczalna,
  • kapsułki Dolce Gusto,
  • kapsułki Lavazza A Modo Mio.

Natomiast, jeśli świadczysz usługi notarialne w Krakowie to z pewnością zależeć Ci będzie na takich hasłach, jak:

  • notariusz Kraków,
  • kancelaria notarialna Kraków,
  • notariusz Kraków cennik.

Jak sprawdzić pozycję strony w wyszukiwarce - ręcznie

Jeśli pomyślałeś, że teraz możesz już zacząć wpisywać w wyszukiwarkę Google poszczególne słowa kluczowe i sprawdzać ręcznie na której stronie wyników znajduje się Twoja domena to częściowo masz rację. Wcześniej jednak koniecznie wyloguj się z wszystkich narzędzi oraz aplikacji Google, wyczyść historię przeglądania i przede wszystkim skorzystaj z trybu incognito.

Sprawdzanie pozycji w wyszukiwarce Google

Rezygnacja z lokalizacji GPS też będzie pomocna zwłaszcza, gdy do słów kluczowych dodajesz nazwę miejscowości. Dlaczego to takie ważne? Jeśli sprawdzasz wyniki na komputerze, na którym często wyświetlasz swoją stronę to wynik będzie niemiarodajny. Dzieje się tak dlatego, że algorytmy Google zaklasyfikują ją jako bardzo istotną dla Ciebie i pokarzą wyżej niż jest w rzeczywistości.

Narzędzie Google Search Console

Ręczne, a zarazem regularne sprawdzanie pozycji strony przy większej ilości haseł może być niezwykle uciążliwe. To dobre rozwiązanie dla mało rozbudowanych domen. Dlatego warto skorzystać z dedykowanych narzędzi. Jednym z nich jest Google Search Console. To darmowe rozwiązanie, które wymaga odpowiedniej konfiguracji.

Dzięki temu narzędziu możesz sprawdzić chociażby liczbę wyświetleń Twojej strony w wynikach wyszukiwania, liczbę wejść, a także średnią pozycję strony na konkretne słowo kluczowe. Istnieje możliwość porównywania danych z różnych okresów czasowych (np. z ostatnich 3, 6, 12 czy 16 miesięcy), a eksport danych do arkusza kalkulacyjnego znacznie ułatwia analizę. Dostęp do informacji masz tylko Ty, jako właściciel oraz osoby przez Ciebie upoważnione. Oczywiście Google Search Console oferuje znacznie więcej funkcjonalności, ale o tym innym razem.

Inne narzędzia do analizy pozycji

Ciekawym rozwiązaniem jest bezpłatny Gspot (https://gspot.intensys.pl/). Wystarczy wpisać domenę i słowa kluczowe. Niestety liczba haseł jest limitowana i wynosi 5. Kolejne można sprawdzić dopiero po upływie 10 minut. Co istotne, przeszukiwane jest tylko pierwsze 10 stron wyników. Jeśli zatem Twoja strona znajduje się na dalszych pozycjach to nie uzyskasz informacji.

Z płatnych narzędzi polecić możemy chociażby SemStorm, Webpozycję czy Senuto. Wszystkie trzy działają bardzo podobnie. Wystarczy się zarejestrować, opłacić wybrany pakiet (cena uzależniona jest m.in. od ilości fraz) i wprowadzić domenę oraz frazy. Wszystkie dane są przedstawione w bardzo czytelny i zrozumiały sposób za pomocą tabel i wykresów. Dzięki nim możesz nie tylko zbadać pozycję w Google własnej witryny, ale również konkurencji.

Na koniec warto podkreślić, że lokaty zajmowane przez poszczególne frazy nie są przypisane na stałe. Ich monitorowanie pomaga podejmować odpowiednie kroki w celu zapewnienia jak najlepszej widoczności strony np. zlecenie pozycjonowania specjalistom.

Masz pytania?

Wykonamy audyt Twojej strony!

Justyna

Autor

Szybki mail! biuro@projekt-estart.com
5 of 5 (12 Votes)

Potrzebujesz wyceny projektu?

Wybierz czego ma ona dotyczyć i podaj kilka informacji

Zakończone 0%
1 Select Dance Type 2 Page 1
Strona,  Sklep WWW
Projekty graficzne
Reklama w sieci
Pozostałe działy
Wstecz Następne