fbpx
MENU
Blog
SEO - optymalizacja strony dla wyszukiwarki internetowej
5 of 5 (14 Votes)

Posiadając stronę internetową (niejednokrotnie, po jakimś czasie) wiele osób pragnie ją rozbudować, dodając szereg nowych udogodnień, ciekawych funkcji czy elementów, bo jak wiadomo - trendy się zmieniają.

Często napotyka się proste i krótkie pojęcie określane skrótem - SEO. Z doświadczenia wiem, że jest w nim standardowa seria skojarzeń, łączonych zarówno z pozycjonowaniem, reklamą i słowami powiązanymi z wymienionymi wcześniej. I racja, to pojęcie do tych działów się odnosi.

Czym dokładnie jest SEO

SEO - (Search Engine Optimization) czyli tzw. optymalizacja strony pod wyszukiwarki internetowe, to prosto nazywając, seria zabiegów (a jest ich dziesiątki, jak nie setki), mających ulepszyć stronę internetową, tak, aby była jak najbardziej poprawnie skonstruowana dla wyszukiwarek np. Google, Bing etc. 

Co możemy osiągnąć, optymalizując swoją witrynę internetową?

Dużo - pisząc skrótem. Nawiązując do pojęcia pozycjonowania, seo jako optymalizacja strony internetowej to praktycznie 80% całego efektu. Oznacza to, że jeżeli zadbamy o poprawne dostosowanie naszej strony internetowej, to wynikiem tej pracy, będzie wyższa pozycja w wynikach wyszukiwania. 

Dlaczego? To proste! Google jako firma i lider światowy zarazem, stara się dawać użytkownikom, jak najlepsze wyniki (strony www) w formie odpowiedzi na ich zapytanie. Jednym z klasycznych czynników, który podbija naszą pozycje, są strony responsywne - dopasowane do urządzenia, w którym taka witryna jest otwierana (wchodzę z telefonu, mam stronę odpowiednio dopasowaną do telefonu, a na komputerze jest dopasowana do komputera), jak ta technologia jest już standardem od paru lat, trzeba wiedzieć, że istnieją jeszcze stare projekty, wykonane przed responsywnością. W erze smartfonów, przeglądając internet, otwieramy wiele stron na tych urządzeniach, a dla Google’a to mocno istotne. Lepiej dać “Kowalskiemu” stronę na której zostanie (responsywną), niż taką z której wyjdzie (nie-responsywna) przez to że przybliżanie, nawigacja, są utrudnione.

Czy optymalizacja strony, jest trudna do wykonania samodzielnie?

Trudna nie jest, ale na pewno czasochłonna. Ciekawe jest to, że większość można zrobić, dosłownie nie ponosząc kosztów z tym związanych. Wyniki (pozycjonowania) nie są widoczne z dnia na dzień, to maraton, nie sprint. Efekt będzie, ale cierpliwość jest tutaj kluczem.

Jak ten artykuł, może Ci pomóc? Poza odrobiną powyższej teorii, podzielę się kilkoma istotnymi czynnikami + narzędziami, pozwalającymi zrobić optymalizację - prosto.

Krok 1 - Wyeliminuj błędy ze strony

Każdy projekt, nawet najlepiej przygotowany, może posiadać kilka, kilkanaście, a przez dużą nieuwagę kilkadziesiąt błędów. I nie chodzi o błędy w formie literówek w treści. Mowa o tzw. walidacji.

Walidacją strony internetowej, określa się proces, pokazujący w ilu miejscach popełniło się “literówkę” w kodzie (dobrało zły kod, w nieodpowiednim miejscu - większość elementów tyczy się składki języka HTML).

Validator W3 - validator.w3.org

Przechodząc na stronię: https://validator.w3.org/, wprowadzając adres własnej witryny, narzędzie pokaże w których miejscach posiadamy błąd (istnieje też mechanizm sugestii (żółta barwa) komunikatów o możliwej w przyszłości zmianie na błąd - w skrócie, zmieniamy standard, dopasuj stronę już teraz, ale spokojnie - masz czas).

SEO - Optymalizacja strony

Co zrobić dalej?

  • Jeżeli nie jesteś osobą budującą swoją stronę czy sklep internetowy, zgłoś się do firmy/osoby, która ten projekt wykonywała. Pamiętaj, optymalizacja strony, może być to dodatkowy koszt dla wykonawcy, kolejna kwestia - nie każdy błąd da się usunąć (np. wtyczki Facebook’a, niezależne od nas).
  • Naprawić we własnym zakresie.

Krok 2 - Popraw szybkość strony internetowej

To w ostatnim czasie, jeden z bardziej kluczowych czynników. 

PageSpeed Insights - pagespeed.web.dev

Ciekawe narzędzie, darmowe i od Google. Prędkość ładowana jest w dwóch przedziałach - Mobilnym (najczęściej jest forma słabszego łącza - więc wynik jest mniejszy) i Stacjonarnym. 

Google PageSpeed Insights

Poza informacją o ogólnej punktacji, pod wynikami, znajduje się lista sugestii, mogących ten wynik polepszyć.

Co się sprawdza, aby strona działała szybciej?

Niestety, punktów jest sporo, opiszę moim zdaniem te, dające realny i szybki wynik:

  • Zmniejsz wagę zdjęć (Sugerowane formaty JPG, WebP (warto poszukać informacji))
  • Stosuj formaty nowych generacji - ww. WebP (duża kompresja), formaty wektorowe np. SVG
  • Lazy Load - technika leniwego ładowania zdjęć. Grafika jest ładowana w momencie, gdy ma być widoczna
  • Zastosuj pamięć podręczną (Cache) - w skrócie, to proces zapisywania plików ze strony często przez przeglądarkę, hosting, a nawet samą stronę. Daje szybsze ładowanie strony w przyszłości (minus - wprowadzanie nowych zmian w projekcie np. wymiana zdjęcia, może przedstawiać zdjęcie stare (cache’owane) i wymagać odświeżenia czy przeczyszczenia pamięci przeglądarki (najczęściej))
  • Zastosuj Minifikację kodu - usuń zbędne entery, spacje, tabulatory (często w plikach JS, CSS, HTML)  - dzięki temu zmniejszy się waga plików witryny, pozwala to bardzo dobrze optymalizaować stronę
  • Usuń dodatki, których nie potrzebujesz, a które są zainstalowane na stronie internetowej
  • Stosuj nowe protokoły HTTP (HTTP/2 lub HTTP/3). Protokoły HTTP wykorzystuje się do nawiązywania połączenia z witryną internetową. Bez nich, nie jesteś w stanie załadować strony www. Za każdym razem, gdy strona się otwiera, jest pobierana z pewnego miejsca na serwerze. Po każdym połączeniu i pobraniu fragmentu witryny - HTTP oczekuje potwierdzenia (co sprawia że jest wolny), w HTTP/2 i /3, potwierdzenia - brak, więc szybkość jest większa.

Spokojnie, na wszystko są dodatki (z grubsza). Jak je znaleźć? Zorientuj się czy strona używa jakiegoś silnika, na którym jest oparta np. Wordpress, Joomla, Prestashop, Shoper. Użyj tej nazwy + dopisku co chcesz znaleźć np. “wordpress cache dodatki”.

Krok 3 - Nagłówki

Dodając treść, najczęściej możemy je formatować. W skład ten wchodzi możliwość dodawania w treściach nagłówków. Dla użytkownika, często efektu “powiększenia” tekstu, dla wyszukiwarek, elementu zawierającego bardzo istotne hasło lub zdanie.

Posiadamy 6 poziomów, przy czym numer jeden jest najważniejszy.

W kodzie (nagłówek) to zapis za pomocą znacznika - przykładowo <h2>Twoje hasło lub hasła</h2>.

Im niższy poziom (najniższy 6, najwyższy 1), tym efekt słabszy. Większość zabawy, kończy się na 4, mało kiedy korzystamy z piątego i szóstego (jakość nie powala). Co w nich można umieszczać? Nazwy produktu, tytuł artykułu lub hasła po których chcemy, aby ktoś nas znalazł np. “Czym dokładnie jest SEO.” (zerknij wyżej).

Krok 4 - Wewnętrzny link building

Posiadając duże zaplecze treści, warto tworzyć linki wewnątrz własnej witryny, oznaczając tekst który dla użytkownika może być istotny.

Jeżeli brak Ci treści na własnej stronie - zerknij na narzędzie answerthepublic, pomagające dobrać słowa kluczowe (i tutaj przykład punktu 4).

Krok 5 - Optymalizacja strony to również meta dane (title, description)

Metadane to znaczniki, służące do opisywania strony internetowej dla robotów indeksujących (są to programy analizujące dane, ich strukturę i treści dostępnych stron internetowych).

Tytuł strony - title - według standardów powinien posiadać 70 znaków. Dzięki temu widoczny jest w całości w wynikach wyszukiwania (warto w nim stosować różnego rodzaju słowa klucze pod pozycjonowanie - daje to fajny efekt, sugeruję również mieszać hasła - nie warto posiadać identycznego na kilku zakładkach).

Opis strony - description - nie powinien przekraczać 160 znaków (znakiem jest również spacja). Warto pamiętać, aby opis był opisem. Niejednokrotnie wykorzystuje się to miejsce jako punkt, w którym pojawiają się jedynie hasła (pozycjonowanie) oddzielone przecinkami - błąd.

Metatag.io

Narzędzie w prosty sposób przedstawia długości oraz prezentuje wynik w wyszukiwarce.

Meta tagi na stronie

Gdzie można wprowadzić tytuły oraz opisy? Jeżeli strona posiada system, pomagający nią zarządzać i rozbudowywać (poruszałem temat wyżej), szukamy miejsca w którym można stworzyć nową podstronę, produkt, wpis/artykuł.

Podsumowując 

W tym artykule zostało przedstawionych 5 sposobów, mogących pomóc Twojej strony internetowej, były to:

Jeżeli zamierzasz przystąpić do tego procesu, pamiętaj - maraton, nie sprint. Warto też obrać strategię kroków jakie będą wykonywane - tworząc skuteczną optymalizację swojej strony internetowej.

Masz pytania?

Zoptymalizujemy Twoją stronę!

Michał

Autor

Szybki mail! biuro@projekt-estart.com
5 of 5 (14 Votes)

Potrzebujesz wyceny projektu?

Wybierz czego ma ona dotyczyć i podaj kilka informacji

Zakończone 0%
1 Select Dance Type 2 Page 1
Strona,  Sklep WWW
Projekty graficzne
Reklama w sieci
Pozostałe działy
Wstecz Następne