fbpx
MENU
Blog
Facebook Ads czy Google Ads - w którą zainwestować?
5 of 5 (11 Votes)

Czy wiesz, że w styczniu br. z wyszukiwarki Google korzystało ponad 31 mln Polaków, zaś z Facebooka – ok. 27 mln? Dlatego są to dwa najbardziej popularne systemy reklamowe. Dobrze wykorzystane mogą przynosić naprawdę potężny zwrot inwestycji. Który zatem wybrać, by pozyskać więcej Klientów? Facebook Ads czy Google Ads? To zależy od branży, w której działasz oraz tego, co chcesz osiągnąć. Poniżej postaramy się wytłumaczyć dlaczego i pomóc Ci podjąć właściwą decyzję.

Komu wyświetli się reklama?

Wyobraź sobie, że w łazience pękła rura. Potrzebujesz pomocy hydraulika. Co robisz? W jaki sposób go szukasz? Tak, wpisujesz w wyszukiwarkę Google „hydraulik Kraków Podgórze” (bo tam właśnie mieszkasz). Na ekranie pojawia się długa lista możliwości. Nie przeglądasz jednak całej tylko co najwyżej kilka pierwszych pozycji, a na tych znajdują się m.in. fachowcy, którzy zainwestowali w reklamę Google Ads.

Na tym prostym przykładzie chcemy Ci pokazać, że ten typ promocji dociera do osób, które znają swoją potrzebę i są żywo zainteresowani tym, co oferujesz. Dotyczy to nie tylko usług, ale również sprzedawanych towarów. A to za sprawą Google Merchant Center. Dzięki temu narzędziu potencjalny klient będzie widział nie witrynę Twojego sklepu internetowego tylko już konkretny produkt np. aparat Nikon Coolpix P1000. Kliknięcie w reklamę przenosi go do miejsca, w którym może od razu go kupić.

Reklama Facebook Ads działa zgoła inaczej.

Trafia ona bowiem do osób, które prawdopodobnie mogą być zainteresowane Twoją ofertą, ale jeszcze nie są świadomi swojej potrzeby. Ma za zadanie ją wykreować. Dobór odpowiednich osób jest poprzedzony analizą m.in. zainteresowań, ich interakcjami i aktywnością na portalu. To Ty musisz wiedzieć do kogo skierować ofertę, kto należy do Twojej grupy docelowej. Jako przykład niech posłużą instalacje fotowoltaiczne. Dobrze przygotowana reklama może zachęcić do zgłębienia tematu.

Kampanie na Facebook ADS

Gdzie wyświetli się reklama?

Wymienione powyżej systemy promocji różnią się między sobą również miejscem wyświetlania się reklamy. Google Ads oprócz wyników wyszukiwania w wyszukiwarce Google proponuje również witryny swoich partnerów oraz sieć reklamową. Co to oznacza dla Ciebie? Reklama wyświetli się Twojemu potencjalnemu klientowi w trakcie przeglądania wiadomości na portalu informacyjnym, czytania jakiegoś artykułu lub wywiadu, czy oglądania ciekawego materiału na YouTube.

Co ważne, nie musisz w tym celu tworzyć filmu (jeśli masz odpowiednie środki to zrób to), bowiem reklama może wyświetlać się w formie graficznej. Warto w ten sposób poinformować o nowej kolekcji czy terminach szkoleń, promocji czy wyprzedaży. Z kolei reklamy Facebook Ads nie są umiejscowione tylko na Facebooku (wiele osób mylnie to powtarza). Materiały promocyjne wyświetlać się mogą (w zależności od wybranych ustawień) również na Instagramie, w Messengerze i Audience Network (to sieć stron Facebooka).

Promuj post lub stwórz rolkę (czyli filmik nie dłuższy niż 60 sekund). Potencjalny klient ma szansę w szybki sposób się z Tobą skontaktować, zapytać o szczegóły, pozostawić komentarz czy udostępnić materiał na swoim profilu. Należy jednak wziąć pod uwagę, że nie każdy korzysta z mediów społecznościowych. Jest to bardzo istotne w przypadku starszych grup docelowych.  

Targetowanie klientów

Kierowanie reklamy do wszystkich jest mało efektywne. Warto dlatego dokonać selekcji konsumentów. To właśnie nazywamy targetowaniem. Facebook w tym zakresie jest prawdziwą kopalnią wiedzy i daje bardzo szerokie możliwości. Bez trudu możesz skierować swoją reklamę do osób tylko jednej płci, będących w interesującym Cię przedziale wiekowym, posiadających odpowiednie wykształcenie, wykonujących określony zawód, zamieszkujących wybrany teren, o konkretnych zainteresowaniach.

  • Działasz w branży ślubnej? Skieruj reklamę do osób posiadających status zaręczeni.
  • Masz sklep stacjonarny ze zdrową żywnością? Wybierz osoby mieszkające do 25 km i interesujące się wegetarianizmem.
  • Zajmujesz się sprzedażą mebli? Dla Facebooka to żaden problem, by wybrać z grona swoich użytkowników tych, którzy niedawno się przeprowadzili.

Prowadzisz specjalistyczne szkolenia dla fizjoterapeutów? Nie ma łatwiejszego sposobu, by do nich dotrzeć. Na tym polu możliwości Google są skromniejsze, ale specjalne algorytmy zbierają różne informacje o użytkownikach sieci i ich zwyczajach. Dzięki temu można skierować reklamę do osób zainteresowanych sportem, literaturę, zwierzętami, będących w jednej z kilku kategorii wiekowych lub zamieszkujących ściśle określony teren.

Tworzenie kampanii w Google

Kontrola nad wyświetlanym materiałem

W Google Ads masz pełną kontrolę nad reklamą. Nie ma bowiem możliwości dodawania komentarzy (w dzisiejszych czasach ryzyko hejtu jest spore) czy podpinania linków do stron konkurencji. Na takie problemy musisz być gotowy decydując się na Facebook Ads. Z drugiej jednak strony możesz pokazać reklamę wraz z tzw. dowodem społecznym. Pozytywne komentarze zadowolonych klientów, czy przesłane przez nich zdjęcia znacznie wzmacniają przekaz reklamowy.

Przykłady branż idealnych

Google Ads jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy rozwiązują pilne potrzeby np. zajmują się naprawą zepsutych sprzętów (komputerów, klimatyzatorów), holowaniem pojazdów, awaryjnym otwieraniem aut. Firmy działające w branżach o prestiżowym charakterze (np. zakłady pogrzebowe, biura rachunkowe) też powinny się zdecydować na taką formę promocji. Jakie jest prawdopodobieństwo, że akurat w tym właśnie momencie osoba przeglądająca konto na Facebooku potrzebuje nowego księgowego? To także dobre rozwiązanie dla e-sklepów z produktami rzadziej poszukiwanymi.  

Facebook Ads sprawdzi się natomiast w promocji wydarzeń o charakterze life stylowym (m.in. koncerty, imprezy sportowe), metod spędzania wolnego czasu (m.in. branża hotelarska, apartamenty na wakacje, Spa&Welness, wynajem sprzętu motorowego). Również warto zdecydować się na tę formę reklamy gdy musisz zaprezentować swój produkt np. odzież.

Podsumowując, oba systemy reklamowe są potrzebne.

W niektórych przypadkach lepiej sprawdzi się Facebook Ads, a w innych Google Ads. Wszystko zależy od tego czym się zajmujesz i co chcesz osiągnąć. Jeśli masz odpowiednie środki przetestuj oba rozwiązania. Chętnie Ci w tym pomożemy. 

Masz pytania?

Stworzymy kampanię dla Twojej firmy!

Justyna

Autor

Szybki mail! biuro@projekt-estart.com
5 of 5 (11 Votes)

Potrzebujesz wyceny projektu?

Wybierz czego ma ona dotyczyć i podaj kilka informacji

Zakończone 0%
1 Select Dance Type 2 Page 1
Strona,  Sklep WWW
Projekty graficzne
Reklama w sieci
Pozostałe działy
Wstecz Następne