fbpx
MENU
Blog
Jak dodać wizytówkę do Profilu Firmy w Google
5 of 5 (16 Votes)

Profil Firmy (dawniej Google Moja Firma) to jedno z ciekawszych narzędzi oferowanych przez największą światową wyszukiwarkę internetową. Posiadanie tzw. wizytówki Google, daje nam kilka możliwości.

Znajdziemy się w Mapach Google!

To chyba jeden z głównych powodów, dla których korzystamy z tej usługi, zwłaszcza jeżeli nasza firma świadczy usługi lokalne np. branża gastronomiczna, mechanik samochodowy itp. Do pozostałych opcji tego fantastycznego narzędzia marketingowego, należą:

 • Możliwość posiadania działu własnych opinii. Zweryfikowany profil (o czym będzie mowa poniżej) niestety nie upoważnia nas do usuwania ich. Na chwilę obecną jest to niemożliwe. 
 • Dział galerii. Zdjęcia mogą być umieszczane przez właściciela i klienta.
 • Prezentacja własnych usług - poprzez wskazanie bazowych kategorii lub dodanie własnych.
 • Prezentacja produktów jakie posiada firma. Pisząc w skrócie, istnieje opcja dodania zdjęcia, nazwy, a także ceny czy.. przycisku do kupna produktu, który możemy przekierować bezpośrednio do naszego sklepu internetowego.

A to tylko kilka ciekawych rozwiązań oferowanych przez wizytówkę.

Czy wizytówka Google jest płatna, czy darmowa?

Usługę możemy założyć za darmo. Istnieje jednak opcja promocji za pomocą Google ADS (sugerujemy sprawdzić czy na rynku, w jakim jest tworzona, istnieje duża konkurencja, jeżeli nie - promocja nie zawsze będzie potrzeba - warto dodać, że mowa o promocji naszej wizytówki).

Profil Firmy Google - wizytówka - jak ją założyć?

Krok 1.

Przechodzimy na stronę https://www.google.com/intl/pl_pl/business/ (Posiadania konta Google jest wymagane).

Profil firmy od Google

Krok 2 - Nazwa.

W drugim punkcie wprowadzamy nazwę naszej firmy. 

Jak założyć wizytówkę Google

A co jeśli, moja wizytówka już.. istnieje w Google?

Jak najbardziej jest taka szansa. 

W takim wypadku, wprowadzenie nazwy lub wybranie jej z listy, da nam przede wszystkim możliwość przejęcia jej jako główny właściciel. Zadawane pytanie jest takie - skąd się ona tam pojawiła, jeżeli nigdzie, jako właściciel nie zgłaszałem jej do wyszukiwarki? Kilka wyjaśnień:

 • Jeżeli nasz obiekt jest instytucją publiczną np. szkołą - najczęściej Google doda ją automatycznie
 • Inny użytkownik, zgłosił naszą firmę za nas. Niestety ta osoba nie jest również pełnoprawnym właścicielem, weryfikację trzeba potwierdzić (dostaniemy list z kodem autoryzacyjnym do siedziby firmy).

Krok 3 - Kategoria.

Wprowadzamy (po nazwie), kategorie działalności naszej branży. Po poprawnym przejściu wszystkich etapów, będzie możliwość zwiększenia listy o dodatkowe kategorie.

Tworzenie profilu firmy w wyszukiwarce

Krok 4 - Lokalizacja.

W tym etapie określamy czy firma posiada siedzibę w której klienci mogą nas odwiedzić (np. kwiaciarnia), czy usługi są prowadzone jako zdalne (np. sklep online z biżuterią).

W prezentowanym przykładzie nasza firma to Salon Urody - XYZ. Załóżmy że mamy siedzibę, w tym wypadku wybieramy “Tak”.

Dodawanie firmy do Google Map

Prowadzę sklep internetowy, ale nie obsługuję klientów wewnątrz lokalu. 

Wybór opcji “Nie” różni się jedynie określeniem obszaru działania naszej firmy (Nie podajemy bezpośredniego adresu).

Krok 5 - Adres siedziby / Obszaru działania.

Po wprowadzeniu poprawnych danych, system za pomocą Map Google, zlokalizuje adres naszej firmy. Jeżeli zostanie określony błędnie, możemy go ręcznie zmodyfikować (za pomocą czerwonej pinezki).

Jak wyświetlać się w mapach google

Krok 6 - Lista pytań.

Google zada nam kilka pytań, aby jak najdokładniej przygotować nasz profil internetowy.

Pytania jakie mogą się pojawić w budowie Profilu Firmy Google:

 • Czy oferujemy dostawy lub świadczymy usługi w domu albo firmie klienta?
 • Będzie możliwość, dodania ew. dodatkowych obszarów działalności (jeżeli posiadamy dokładny adres siedziby)
 • Informacje kontaktowe - Numer telefonu, Strona internetowa
 • Jak ma wyglądać weryfikacja - Punkt ten to podanie Odbiorcy oraz Adresu, na który zostanie wysłana.. Kartka Pocztowa od firmy Google! Zawierać będzie 5-cio cyfrowy kod, który trzeba podać, aby profil został zweryfikowany. Czas dostarczenia to najczęściej okres do 15 dni.
 • Jakie są usługi naszej firmy - warto wybrać to co firma oferuje. Jest możliwość wprowadzenia nazwy własnej (chodź sugerujemy - skorzystać z bazy gotowych rozwiązań).
 • Godziny otwarcia. Po poprawnej weryfikacji, co jakiś czas, jako właściciel wizytówki Google, dostaniemy pytanie czy nasza firma działa w okresie np. świąt czy wydarzeń. Będzie wtedy możliwość modyfikacji godzin, na nietypowe.
 • Akceptacja wiadomości - Jeżeli zaznaczymy go na “Tak”, klienci będą mogli kontaktować się z nami z poziomu wyszukiwarki w formie szybkiej wiadomości (Czat). Wiadomość od klienta, możemy odbierać przez nasz telefon (O ile jesteśmy zalogowani na tym samym koncie Google, które będzie właścicielem profilu wizytówki naszej firmy).

Krok 7 - Opis firmy.

Na tym etapie, informacje o firmie zawierają aż, albo tylko - 750 znaków. Opis powinien jak najdokładniej przedstawiać naszą działalność oraz podpowiadać klientowi czym dokładnie się zajmujemy, jakie usługi świadczymy (warto nie powtarzać wszystkiego co już w wizytówce jest zawarte, słowa bliskoznaczne lub odmiany są wskazane).

Warto sprawdzić jedno z ciekawych narzędzi, pomagających zbudować opis - Poprawianie pozycji w Google - słowa kluczowe.

Firma w wynikach wyszukiwania google

Krok 8 - Zdjęcia.

Mogą tyczyć się produktów (np. gastronomia), czy wykonywanych usług (np. Manicure). Trzeba również dodać, że nie każda firma chce pokazać jak wygląda od środka, lub prezentować swoje produkty. W takim razie sugerujemy dodać logotyp. Mimo, iż Google daje możliwość wyboru głównych zdjęć, mechanizm ten nie zawsze dobrze działa (warto dodawać grafikę - która ma być jako główna - na samym końcu).

Wizytówka swojej firmy w internecie

Krok 9 - Google ADS - Płatna reklama.

W nawiązaniu do początku tego artykułu, istnieje możliwość skorzystania z płatnej promocji naszej firmy. Nie jest to wymagane. Krok kolejny to również skorzystanie z opcji wykupienia adresu (płatny) dla strony internetowej (ten etap nie jest polecany).

Reklama firmy w Google ADS

Krok 10 - podsumowanie.

Jeżeli na naszym ekranie pojawiła się informacja o tym, że zmiany zostaną wprowadzone po poprawnej weryfikacji - gratulacje! - udało się założyć profil własnej firmy w Google. Do około (3 dni) wizytówka zostanie dodana do Map. Co ciekawe, dodanie to, nie wymaga zweryfikowania firmy. 

Jak zweryfikować profil firmy Google?

Po 15 dniach od poprawnego założenia wizytówki, na adres odbiorcy zostanie wysłana specjalna Kartka Pocztowa - zawierająca tymczasowy 5-cio cyfrowy numer, który musimy użyć w celu weryfikacyjnym. Wprowadzamy go w Menadżerze Profilu Firmy (jest dostępny po zalogowaniu - https://www.google.com/intl/pl_pl/business/). Niebieski przycisk “Weryfikacja” po kliknięciu, uruchomi formularz z miejscem na kod.

Weryfikacja Google Moja Firma

Istnieje drugie miejsce - jakim jest szybki podgląd na nasze konto w Google. Wystarczy wpisać, jak nazywa się nasza firma w wyszukiwarce, dzięki czemu uzyskamy podgląd z możliwością weryfikacyjną (Zamiast niebieskiego przycisku - jest jasny, z niebieską tarczą - zasada ta sama).

Weryfikacja Profil Firmy Google

Co daje zweryfikowanie wizytówki w Google?

 • Jesteśmy w stanie odpowiadać na opinię klientów (Jak było opisane wyżej - nie ma możliwości kasowania opinii, przez odpowiedź możemy wyjaśnić skąd taka, a nie inna). Dodatkowym przydatnym narzędziem, jest link do szybkiego dodawania opinii (Warto zachować), dzięki niemu, klient ma opcję dodania kilku słów na temat produktu lub współpracy z nami. Ciekawy pomysł - Link można wygenerować w formie kodu QR (do zeskanowania telefonem) - ten umieścić na materiałach np. ulotkach - dodawanych do paczki z produktem, jako podziękowanie za zamówienie.
 • Pełna funkcjonalność w edycji danych i ustawień
 • Odpowiadanie na wiadomości z poziomu telefonu (Czat)
 • Podgląd statystyk - dzięki nim wiemy, ile osób znalazło nas w sieci, ilu poprosiło o dojazd lub skontaktowało się z nami

Jak zarządzać Profilem Firmy w Google?

W 2022 roku, przestała być aktywna aplikacja Google Moja Firma (zmianie uległa również nazwa na Profil Firmy), od tego momentu za zarządzanie odpowiada, aplikacja / strona - Mapy, od Google, z której mamy pełny dostęp do edycji danych. Drugim sposobem jest edycja bezpośrednio z poziomu przeglądarki (Wystarczy wyszukać swój profil w wyszukiwarce i być zalogowanym na swoim koncie Google).

Masz pytania?

Stworzymy profil firmy za Ciebie!

Michał

Autor

Szybki mail! biuro@projekt-estart.com
5 of 5 (16 Votes)

Potrzebujesz wyceny projektu?

Wybierz czego ma ona dotyczyć i podaj kilka informacji

Zakończone 0%
1 Select Dance Type 2 Page 1
Strona,  Sklep WWW
Projekty graficzne
Reklama w sieci
Pozostałe działy
Wstecz Następne